Hard IT

Redundantny storage sieciowy

Najważniejszy element infrastruktury

Storage to podstawa każdej infrastruktury IT, przechowuje dane, kod aplikacji. Nie poświęcając wystarczającej uwagi temu elementowi może on stać się pojedynczym punktem awarii lub wąskim gardłem.

Dostęp do danych z zapewnieniem odpowiedniej wydajności i dostępności staje się kluczowy w każdym przedsięwzięciu, które wchodzi w dojrzały etap.

W pewnym momencie pojawiają się pytania o ryzyko awarii, utraty danych, jak dużo czasu zajmie przywrócenie działania usługi, jak długo zajmie odtwarzanie danych z backupu. Temat ten pojawia się często po tym jak dowiemy się jak duży problem sprawiło to innej firmie albo, co gorsza, kiedy nam przytrafiła się taka awaria.

Przy rozbudowie infrastruktury może się też okazać, że storage jest wąskim gardłem i trudno go skalować w przeciwieństwie do innych elementów. Często trudno nawet jest zdiagnozować taką sytuację i przyczyny problemów wydajnościowych błędnie szukamy w innym miejscu.

Przykładowa konfiguracja serwerów storage, której używamy:

  • Dane synchronicznie replikowane na zapasowy serwer. Dostęp do aktualnych danych w razie awarii jednego serwera bez potrzeby odtwarzania z backupu.
  • Praktycznie niewidoczne dla reszty infrastruktury przełączenie na zapasowy serwer za pomocą przeniesienia wirtualnego adresu IP.
  • Dostęp przez NFS lub iSCSI umożliwia użycie storagu przez farmę serwerów WWW jak i przez maszyny wirtualne.
  • Spójny backup nie powodujący utraty wydajności wykonywany na zapasowym serwerze.
Dysponujemy wyjątkowo dużym doświadczeniem w temacie pamięci masowych: różnych rozwiązań sprzętowych (kontrolerów RAID, sprzętowi Fibre Channel, macierze dyskowe np. HP, NetApp) oraz softwarowych (iSCSI, NFS, różne systemy plików).

Zapraszam do kontaktu

Każdy przypadek jest inny, każdy klient traktowany jest indywidualnie, zapraszam więc do kontaktu. Skontaktuj się ze mną!

Współpracuję z